OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 22.04.2008 14:32:06 

Zlaté slnko

Prečo práve zlatý retriever?
GOLDEN RETRIEVER- aký som  
 
Alebo ako si (ne)vybrať retrievera
Zlatý retriever je nesporne jedno z najkrajších a najpriateľskejších plemien na svete a súčastne je zaraďovaný medzi najtalentovanejšie a najobľúbenejšie psy. Povaha zlatého retievra je rovnako slnečná ako jeho srsť, preto nie div, že sa stáva spoločníkom pre každú vekovú kategóriu a aktivitu. Hovorím z vlastnej skúsenosti a veľa ľudí, ktorým teraz pri nohách leží tento zlatý poklad, mi dá zapravdu.
Hoci zlatý retriever može byť ideálnym psom, nie každí človek mu može byť ideálnym majiteľom. Preto treba pred tým, ako si zlatého retrievera zadovážite vedieť niekoľko vecí, ktoré pomožu, aby bolo vaše spolužitie s týmto úžasným psom naozaj krásne.
Šteniatko je také krásne… 
To je síce pravda, šteniatko retrievera je naozaj čarovné, ale nebude také naveky. Raz totiž celkom určite vyrastie a z malého, zlatučkého šteniatka bude veľký pes. Pes, ktorý potrebuje skutočne veľa vecí na to, aby žil plnohodnotný život a robil vám iba radosť.
Zlatý retriever má tak úžasnú povahu, je poslušný už od prírody a netreba ho cvičit
Áno, má. Jeho povaha je skutočne úžasná, ale ako každý pes potebuje správnu výchovu a výcvik. Inak sa totiž čoskoro može stať, že vám váš miláčik prerastie cez hlavu. A z roztomilého šteniatka sa stane nervózny, neposlušný pes, ktorý si spokojne leží na vašej pohovke a na príkaz, aby zliezol dole reaguje vrčaním, či pes, ktorého len čo pustíte z vodítka strmhlav letí preč a na privolanie zareaguje až keď si oňuchal a označkoval všetky stromy v okruhu jeden kilometer, poštekal na okoloidúcich a už je čas na večeru. Len čo sa vráti dostane poriadnu bitku, zaslúži si, veď je to taký neposlušný pes a pekný deň je za nami.
Musí to naozaj skončiť takto? Nie nemusí! Je len na vás, aby ste svojho psa naučili prijateľnému správaniu doma i vonku. Prihláste sa na kurzy poslušnosti, kde vás skúsení tréneri naučia, ako vychovať vášho retrievera tak, aby vaše spolužitie prinášalo radosť obidvom.
Žuvám, žuváš, žuváme
Zlatý retriever je plemeno , ktoré všetko berie tzv. cez papuľku. Koniec koncov, nesmieme zebudnúť na jeho perfektnú aportovaciu schopnosť. Väčšina týchto psov má potrebu neustále niečo žuvať a to najmä v šteňacom veku, keď sa im vymieňajú zuby. A je im jedno, či je to hračka, noha zo stola, babkina papuča a lebo vaša ruka. Je už na vás, aby ste šteniatku vysvetlili, čo smie a čo nesmie do papuľky brať. Zaberie to síce dosť času a potrebná bude aj poriadna dávka úsilia a trpezlivosti, ale ak máte svojho drobčeka radi, nebude to pre vás až taký problém.
Čo som si ale všimla je, že retrieveri berú do papuľky všetko veľmi jemne, takže keď mu podávam malý kus syra alebo nejakú pochúťku, nechmatne mi po rukách tak, že mi ju takmer odhryzol, ale opatrne sa po dobrote načiahne, nech je to čokoľvek. Aj to samozrejme vyžaduje nejaký ten výcvik, ale nevzdávajte sa, retrieveri sa so správnym prístupom učia skutočne rýchlo.
Chlpy - vždy a všade
Ak máte radi sterilne čisté prostredie, retriever nie je pre vás pravdepodobne tým pravým psom. Netvrdím, že na to, aby ste boli preň tým pravým pánom musíte byť humusáci, ale aj keď budete svojho psa pravidelne česať ,čo je pre jeho srsť veľmi doležité, vždy sa nejaký ten chlp nájde. A tak sa može stať, že vaša inokedy bordová sedačka získa mierne zlatý nádych a na vašom dokonale čiernom obleku sa objaví pár chlpov.
Vodička, voda
Ako iste viete, retriever je vodný pes. A vodu priam miluje. Vodu, to je
čokoľvek, čo je aspoň trochu vlhké. A do tejto skupiny patrí aj blato v akomkoľvek množstve.Takže sa vám jednocho može stať presne to, čo mne. Koriho som deň pred tým okúpala. A s takýmto krásne čistým a voňavým psom som sa vybrala na prechádzku. Len čo som len chvíľku nedávala pozor a zahovorila som sa sa s iným psíčkarom, Koro si rýchlosťou blesku našiel bahnovú jamu, v ktorej sa-ako ináč-vyváľal. Dobrú chvíľu som to rozdýchavala, ale potom som nemala inú možnosť, ako sa vybrať k najbližšiemu potoku a tam ho vyumývať.Preto mu doprajte aspoň raz za čas si dosýta zaplávať v nejakej čistej rieke alebo jazere.Hovorím čistej, pretože sa vám ľahko može stať, že si váš pes okrem skvelého zážitku odnesie aj nejakú nepríjemnú kožnú chorobu, z ktorej nebudete ma´t radosť ani vy ani váš chlpáč.Tiež je doležité dozrieť na rýchlosť prúdu, hĺbku a prípadné prekážky, lebo hoci je retriever vynikajúci plavec, netrénovaný či neopatrný jedinec može ľahko prepnúť svoje sily..Preto je na vás, aby ste dozreli kde a ako ďaleko váš pes pláva.Možno máte teraz pocit, že ísť si so psom zaplávať sa vobec neoplatí,zbytočne sa obávate.Možno nájsť ten správny prírodný "bazén" si vyžiada viac námahy a času,uvidíte, že výsledok bude stáť za to.
Priateľ
Zlatý retriever nie je len pes.Je to priateľ.Na týchto slovách sa zhodnú snáď všetci majitelia retrieverov.Hoci je retreiver zvieratko,dokáže vás ľúbiť naozaj oddane.Pojde za vami kam sa len pohnete, urobí pre vás nemožné, keď smútite, smúti i on,keď sa radujete aj on veselo vrtí chvostíkom.Keď máte pocit, že sa vám rúca svet príde, a svojim zamatovým jazýčkom vám oblizne ruku ako by chcel povedať"nič sa nedeje, mi to spolu zvládneme, mám ťa rád".A to všetko len za trochu vašej lásky.Preto ak si chcete zaobstarať retrievera myslite na to, že okrem jedla, postele či očkovania potrebuje aj vašu lásku a čas.Ak trávite celý deň v zamestnaní, alebo je pre vás pes len módnym doplnkom,vzdajte sa radšej umýslu kúpiť si retrievera a vlastne akéhokoľvek psa.

 

 
 

 
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok