OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 22.04.2008 14:32:06 

Zlaté slnko

História plemena golden retriever

História plemena

(spracované podľa monografie Zlatý retriever, Nona Kilgore Bauerová, Fortuna Print)

Najzvučnejším menom raného štádia plemena Zlatý retriever je zaručene sir Dudley Marjoriebanks, lord Tweedmouth z Guisachanu (chovná stanica v Inverness, Škótsko). Guisachan Tento aristokrat a náruživý poľovník choval viacero psov športového charakteru. V roku 1850 svoju pozornosť obrátil na kombináciu setra a vodného španiela - psa s odvahou, silou, bystrosťou, temperamentom a skvelým čuchom. V tých časoch sa ešte veľmi nedbalo na sfarbenie psa, lord Tweedmouth však predbehol dobu a plne sa sústredil na šľachtenie nového plemena - Žltý retriever.

Historické pramene sa v tom, ako lord získal prvého žltého retrievera, rozchádzajú. Najpravdepodobnejšou je teória, že v roku 1865 kúpil psa nazvaného Nous (grécky Múdrosť) pochádzajúceho z čiernych retrieverov čiernej srsti od earla z Chichesteru. O dva roky neskôr Tweedmouth dostal od bratranca Davida Robertsona z Ladykirku fenku tweedskeho vodného španiela Belle pieskovej až hnedej farby.

Zo spojenia Nous a Belle sa v roku 1868 narodili 4 žlté šteňatá - Ada, Cowslip, Crocus a Primrose. Tweedmouth si pre seba nechal iba fenku Cowslip a ostatné šteňatá rozdal. Spolu s ďalšou fenkou vodného španiela od Robertsona sa pričinila o pokračovanie rodu. Nasledovali ďalšie šteňatá (Topsy, Zoe, Nous II.) a lord si z nich stále vybral to, ktoré najviac spĺňalo jeho sen o vyšlachtení dokonalého loveckého psa. poľovačka Práve Nous II. bol v roku 1889 spárený s Quennie - potomkom Nousovej sestry a čierneho hladkosrstého otca. Jeho dve šteňatá, Prim a Rose, pravdepodobne podporili prvé zlaté retievery zaregistrované v anglickom Kennel klube. Tu sa už plemeno delí na štyri rôzne línie, ktoré v piatej generácii smerujú späť k fenke Cowslip. Tweedmouth sa tým vo svojej dobe stal priekopníkom líniovej plemenitby.

Ďalšie šlachtenie spočinulo na ramenách jeho syna, druhého lorda Tweedmoutha, ktorý sa držal otcovho sna až do roku 1905, kedy bola chovná stanica v Guisachane predaná. Odvtedy sa záznamy o chove akoby pod zem prepadli. Opätovnú súvislosť s retrievrami ukázali až listy ošetrovateľa Johna MacLennana na Guisachane dcére lorda Tweedmoutha Marjorie Lady Pentlandovej. MacLennan získal šteňatá od fenky Lady patriacej najmladšiemu synovi Tweedmoutha Archiemu Marjoriebanksovi. V liste oznamoval, že dve šteňatá, údajne potomkov Prim a Rose, predal vikomtovi Harcourtovi (zakladateľovi Culhamského chovateľského klubu) a tieto psy pravdepodobne stoja za celým rodom zlatého retievera. Lord Harcourt sa na výstave v Crystal Palace v roku 1908 zároveň stal prvým vystavovateľom plemena (zaregistrovaného ako Hladkosrstý zlatý retiever). Prvé psy prihlásené do Kennel klubu boli Culham Brass v roku 1903 a Culham Copper v roku 1905.

lady Charlesworth V roku 1906 sa spojili azda dve najvýznačnejšie postavy plemena v tom období - lord Harcourt a Winifred Maude Charlesworthová. Pani Charlesworthová sa chovateľstvu zlatých retrieverov venovala 50 rokov, mala veľkú zásluhu na založení Klubu zlatých retrieverov v roku 1913 a pričinila sa o schválenie vlastnej kategórie - "Žlté alebo zlaté retrievre". V roku 1920 bol z tohoto názvu oficiálne odvolaný výraz "Žlté". Jej psy (najmä potomkovia slávnych Harcourtových "otcov") sa pod titulom Normanby (neskôr Noranby) dodnes objavujú v rodokmeňoch zlatých retrieverov. Pani Charlesworthová veľmi dbala na pracovné využitie plemena, jej psy mali mohutnú stavbu tela, oplývali zdravím a získavali pocty na prehliadkach aj poľných súťažiach. Vo svojej knihe z roku 1933 pripisuje pôvod svojho prvého psa (Normanby Beauty) lordovi Tweedmouthovi.

Väčšina potomkov tejto fenky - Noranby Balfour, Noranby Campfire, Noranby Daydown, Noranby Jeptha,... - sa stala významnými predkami plemena. Čo je však dôležitejšie, väčšina zlatých retrieverov v tej dobe, ktorá sa stretla na prehliadkach, získavala uznanie aj na poľných skúškach. Prvým retrieverom - víťazom - sa stal retriever pieskovej farby na medzinárodnej súťaži Gundog League Open a v jeho záznamoch ako otec figuroval Tweedmouthovi pes Lucifer. A napriek tomu, že zlatý retriever nevyniká rýchlosťou, v súťažiach sa presadil svojimi ostatnými prednosťami ako skvelé schopnosti vo vode, oddanosť a temperament. Tieto vlastnosti ho charakterizujú dodnes.

Výstavy a súťaže boli počas 2. svetovej vojny zastavené. Udržať úroveň chovu sa podarilo iba niektorým chovateľom, po vojne sa však počet registrovaných retrieverov začal rapídne zvyšovať. V 90-tych rokoch minulého storočia tvorili dokonca štvrtinu registrovaných psov v anglickom Kennel klube. Popularita plemena pretrváva dodnes a rozšírila sa do celého sveta. Mnohé krajiny však nepodmieňujú registráciu jedincov prekázaním ich aportovacích schopností (u nás známych ako OVVR). Týmto spôsobom sa vlastne pričiňujú o znižovanie kvality plemena v ohľade, na ktorý bolo vyšľachtené, a to je smutné, pretože nie je nič krajšie, ako pozorovať obetavého a šťastného retrievera aportujúceho korisť svojmu pánovi.

 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok